Miklusėnų g. 38A, LT-62332 Alytus 

Tel.: 8 315 72 920;
        8 315 72 921;
        8 315 64 167;

El. p. ld@vyturelis.alytus.lm.lt


Alytaus lopšelio-darželio “Vyturėlis“ priešmokyklinio ugdymo “Meškučių” ir “Boružėlių” grupių vaikai su mokytojomis Angele, Malvina ir Elena 2023 m. įgyvendina Šviečiamąją gyvulininkystės programą, kurią organizuoja Žemės ūkio ministerija ir VŠĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra. Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų vaikams skirtas I modulis.

Programos tikslas – atskleisti krašto gyvulininkystės ypatumus, naudą ir svarbą, skatinti vaikų susidomėjimą gyvulininkyste. Programos vykdymo metu vaikai susipažįsta su visomis Lietuvoje paplitusiomis tradicinėmis gyvulininkystės šakomis: pienine ir mėsine galvijininkyste, kiaulininkyste, paukštininkyste, arklininkyste, avininkyste, ožkininkyste, kailine žvėrininkyste, triušininkyste ir bitininkyste bei jų produktais.

Įgyvendinant programą – naudojantis  programos medžiaga ir asmeniniais ištekliais savarankiškai organizuojami vaikų švietimo užsiėmimai, išvykos į įvairia gyvulininkystės veikla užsiimančius ūkius (karvių, žirgų, ožkų),  edukacijos ugdymo įstaigoje (bitininkystės, retų paukščių, kitų gyvūnų pažinimo), kūrybinės (pleneras „Pas močiutę kaime“) bei interaktyvios (lankymasis turgavietėje, bendravimas su ūkių produkciją pardavinėjančias prekeiviais, produktų ragavimas) veikos.

Itin aktualu, kad  Šviečiamosios gyvulininkystės programa suteikia daugiau galimybių domėtis tvariu vartojimu. Patirtus įspūdžius, gautas žinias programos dalyviai išreiškė įvairiais kūrybiniais darbais: vaizdo siužetais, plenerais, vaidmeniniais bei interaktyviais žaidimais. Kūrybiniams darbams buvo naudojamos antrinės žaliavos: gyvuliukai „auginami“ iš pakartotinai naudojamo kartono, jie „maitinti“  gamtine ugdymo įstaigos medžiaga. Į procesus įsitraukė  lopšelio-darželio bendruomenė, vaikų šeimos nariai.

Ką mieste augančiam vaikui gali duoti Šviečiamoji gyvulininkystės programa? Lankydamiesi gyvulių ūkiuose pastebėjome, kad vaikai daug ką pamatė ir išgirdo pirmąsyk, sužinojo daug naujos informacijos, o  pamatę gyvulius tikrovėje, neslėpė savo susižavėjimo, mėgdžiojo juos, norėjo paliesti, paglostyti, pabendrauti. Nors gyvuliai vaiko tiesiogiai nekalbina, bet tikrai atsako į jo norą kalbėtis, pasakoti, bendrauti, mėgdžioti. (Vaikų negąsdina net fermų kvapas, dėl kurio įspėja ūkių savininkai). Dar daugiau: mokydamiesi suprasti, pažinti, priimti gyvuliuką (gyvūną), vaikai mokosi rūpintis kitu, atsižvelgti į jo poreikius,  jausti pareigą ir atsakomybę. Kitu – tai ir žmogumi. O kur dar švelnumo terapija ir teigiamų emocijų nauda sveikatai!

Dalyvavimas Gyvulininkystės šviečiamojoje programoje parodė, kad lankytis gyvulininkystės ūkiuose, „bendrauti“ su gyvuliais vaikams  yra daug įdomiau, nei gali atrodyti, ypač jei juos šiame pažinimo kelyje lydi savo srities profesionalai ar svajonių ūkius sukūrę žmonės. Programos vykdymas suteikia galimybę artimiau sužinoti apie ūkininko darbą, pažinti naminius gyvūnus, atidžiau įsiklausyti į kvietimą „Augink, rūpinkis, mylėk“. Galbūt  netgi laimėti dovaną – apsilankymą Agentūros organizuojamoje ūkinių gyvūnų parodoje arba mugėje.

                       Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Malvina Miškelienė

Šis straispsnis buvo patalpintas laikraštyje “Alytaus naujienos”, laikraštis anonsuotas   Facebook paskyroje.